Odbor ministrov, ki ga sestavljajo ministri za zunanje zadeve 47 držav članic, a pogosto zaseda na ravni diplomatov, ki so stalni predstavniki ministrov v Strasbourgu. Odloča o politiki Sveta Evrope, potrjuje program dejavnosti in proračun ter sprejema politične odločitve, ki so osnova evropskih konvencij, sporazumov in tudi priporočil, namenjenih državam članicam.
Parlamentarna skupščina (PACE) je gonilna sila Sveta Evrope, ki razpravlja o politikah, te pa nato predloži nacionalnim vladam. Ima 636 predstavnikov iz nacionalnih parlamentov držav članic (318 je polnopravnih članov, vsak izmed njih pa ima namestnika v primeru odsotnosti). Politična sestava vsake delegacije je odvisna od razmerja moči med strankami v posameznih nacionalnih parlamentih.
Kongres lokalnih in regionalnih oblasti predstavlja regionalne in lokalne oblasti v Evropi. Je glasnik evropskih lokalnih in regionalnih oblasti, njegov cilj pa ni zgolj varovati, temveč tudi okrepiti demokracijo po vsej Evropi.
Konferenca mednarodnih nevladnih organizacij omogoča navadnim državljanom, da dejavno sodelujejo v Svetu Evrope, in je tako pomembna komunikacijska vez med političnimi voditelji in prostovoljskimi organizacijami, ki predstavljajo civilno družbo.
Evropsko sodišče za človekove pravice ščiti temeljne pravice vseh Evropejcev. Sodišče preuči vsako vloženo pritožbo. Pritožbe lahko vložijo države ali posamezniki ne glede na njihovo državljanstvo, sodbe Sodišča pa so zavezujoče za vse države, ki so podpisnice Evropske konvencije o človekovih pravicah.
Komisar Sveta Evrope za človekove pravice zagotavlja spoštovanje človekovih pravic v državah članicah ter uveljavljanje konvencij in priporočil Sveta Evrope v praksi.
Generalni sekretar je odgovoren za strateško načrtovanje, za odločanje o usmeritvah programa dejavnosti in za proračun Sveta Evrope, nadzira pa tudi vsakodnevno vodenje organizacije.